background
SGI
image1 image2 image3

AKTUALNOŚCI

W miniony weekend w Krzyżu Wielkopolskim odbył się III OGÓLNOPOLSKI TURNIEJ KARATE SHOTOKAN SGI POLAND. W turnieju wzięło udział ponad 150 zawodników z  klubów członkowskich SGI Poland ze Słupska, Chojnic, Czerska, Ostrzeszowa, Drezdenka, Człuchowa, Ostrowa Wielkopolskiego, Śliwic, Tucholi, Wałcza, Tuczna oraz sekcji Lubasza, Wielenia, Drawska oraz Krzyża Wlkp. Zmagania odbywały się w kategoriach wiekowych młodzików oraz juniorów młodszych.
W sobotę od rana po zarejestrowaniu się wszystkich ekip rozpoczęły się eliminacje do popołudniowych finałów. Walki rozgrywały się na dwóch tetami, z podziałem na kategorie wiekowe młodzik młodszy, młodzik, młodzik starszy i junior młodszy. Nad sprawnym przebiegiem turnieju czuwało 12 doświadczonych sędziów, którym przewodniczył jako sędzia główny sensei Paweł Zieliński z Człuchowa. 

O godzinie 16.00 finały III Ogólnopolskiego Turnieju Karate otworzył starosta powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego Pan Tadeusz Teterus. Zawody rozpoczęły się od uroczystej parady zawodników i sędziów, których wprowadził do hali organizator sensei Krzysztof Czekała. Podczas imprezy, oprócz finałowych pojedynków, które wywołały wśród zgromadzonej publiczności spore emocje, można było zobaczyć pokaz breakdance  zespołu pod nazwą CZECHU ROCKERS z Drezdenka. Najlepszym zawodnikom nagrody wręczali: Tadeusz Teterus - starosta czarnkowsko-trzcianecki, Jacek Klimaszewski wicestarosta powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego oraz Marek Tchórzka - wójt gminy Drawsko.

Turniej, jak co roku, został doskonale przygotowany zarówno pod względem organizacyjnym jak i pod względem okazałych nagród dla startujących zawodników. Stało się tak dzięki wsparciu powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego, gminy Krzyż Wlkp. oraz gminy Drawsko.

Za wsparcie i pomoc w zrealizowaniu zmagań sportowych organizatorzy pragną tym samym złożyć serdeczne podziękowania sponsorom oraz rodzicom zawodników a także sędziom i licznie przybyłym kibicom.

 

Wyniki zawodów: ZOBACZ

1 kwietnia w Prenzlau odbyło się szkolenie, które poprowadził sensei Carlo Fugazza /8dan/. Oczywiście nie zabrakło na nim karateków z Shotokan Goshindo Institute Poland. Organizatorem szkolenia był Uwe Lucka z Karate Dojo Zanshin w Prenzlau.

DSC03600 crop

Sensei Fugazza poprowadził dwie sesje treningowe dla grupy początkującej i zaawansowanej. Zgodnie ze zwyczajem instruktorzy i zawodnicy S.G.I. Poland skorzystali z możliwości czerpania wiedzy, na treningach w obu grupach zaawansowania. Rozwijanie metodyki kształcenia na poziomie podstawowym jest kluczową umiejętnością zwłaszcza dla kadry instruktorskiej. Niejednokrotnie na tych właśnie treningach otrzymuje się cenne wskazówki dotyczące metodyki właśnie, jak i samych technik podstawowych, które budują warsztat instruktorski oraz podnoszą poziom techniczny indywidualnie.

Czytaj więcej: Sensei Carlo Fugazza w Prenzlau

11 i 12 marca kilkunastoosobowa reprezentacja Shotokan Goshindo Institute Poland zawitała do Backnang w Niemczech na Międzynarodowe Szkolenie Karate Shotokan. Szkolenia w tym mieście od wielu lat poprowadzą mistrzowie Hiroshi Shirai /10 Dan/ oraz Carlo Fugazza /8 Dan/. W dwudniowym szkoleniu wzięło udział ponad 100 zawodników z niemal całej Europy.
W programie szkolenia znalazła się forma Heian Nidan oraz jej pełne bunkai. Sensei Fugazza zaprezentował i omówił kata Gojushiho Dai. Natomiast sensei Shirai skupił się na kombinacjach do kumite oraz ćwiczeniach, które miały za zadanie podnieść umiejętność reakcji na ataki z wielu kierunków. Były to praktyczne ćwiczenia z zakresu samoobrony rozwijanego przez wiele lat systemu zwanego Goshindo.
Podczas szkolenia odbyły się także egzaminy po których promocję na shodan otrzymali: Bogdan Matuszewski i Andrzej Stachurski, którym serdecznie gratulujemy!

Podczas szkolenia ustalono też ostatnie szczegóły przyjazdu senseia Hiroshi Shirai do Polski w maju.

 

8 kwietnia po raz kolejny sensei Claudio Ceruti odwiedził Ostrów Wielkopolski i poprowadził ogólnopolskie szkolenie shotokan karatedo dla SGI Poland. W szkoleniu wzięli udział przedstawiciele wszystkich klubów zrzeszonych w SGI. Szkolenie to było tym ważniejsze, że za niecały miesiąc na zaproszenie SGI Poland Polskę odwiedzi sensei Hiroshi Shirai. Głównie z tego powodu część zajęć została przeznaczona na bezpośrednią weryfikację kandydatów przygotowujących się do egzaminów na czarne pasy. Swój czas mieli także najmłodsi zawodnicy, którzy mieli okazję przez godzinę trenować pod okiem senseia Claudio.

Zasadnicza część obu treningów była przeznaczona na szkolenie podstaw w tym prawidłowej pozycji, postawy, kontroli oddechu i korzystania z podłoża w celu osiągnięcia odpowiedniej dynamiki technik. Te proste ćwiczenia znalazły w kolejnych godzinach zajęć swoje zastosowania w ćwiczeniach z partnerem rozwijających umiejętności walki.

Międzynarodowe Szkolenie Karate, Wiesbaden 2017

W dniach 25-26 lutego w Wiesbaden odbyło się międzynarodowe szkolenie karate shotokan, które poprowadził sensei Carlo Fugazza /8dan/, prezydent Shotokan Cultural Institute. W szkoleniu wzięło udział ponad 50 osób z Niemiec, Szkocji, Belgii, Francji, Kuwejtu, Włoch i Polski. Shotokan Goshindo Institute Poland reprezentowali:

  • Robert Reiter /4 Dan -Wałcz/,
  • Paweł Zieliński /3 Dan -Człuchów/,
  • Stanisław Chrapkowski /1 Dan -Człuchów/,
  • Piotr Peta /1 Kyu -Człuchów/,
  • Sławomir Krassowski /3 Kyu -Człuchów/.


Sensei Fugazza podczas szkolenia w grupie zaawansowanej skupił się na dwóch kata: Wankan oraz Gojusiho dai wraz z bunkai. Zademonstrował i omówił poziomy wykonywania bunkai z wykorzystaniem różnych rodzajów timingu. Nie zabrakło również kihon na stopnie mistrzowskie. Sensei Fugazza jak zwykle łączy swobodnie poszczególne kombinacje i przekłada je na zastosowanie z partnerem.

Wśród uczestników szkolenia byli również zaprzyjaźnieni z SGI Poland sensei Grzegorz Konieczka oraz sensei Marc Stevens.

2017  Shotokan Goshindo Intitute Poland   globbers joomla templates