background
SGI

Sensei C.Ceruti w Tucholi. Międzynarodowe seminarium karate shotokan

W dniach 14-15 września odbyło się w Tucholi drugie w tym roku szkolenie karate pod przewodnictwem hanshi Claudio Cerutiego, któremu towarzyszył sensei Gianluca Tenti. Seminarium obejmowało  trzy sesje treningowe dla zaawansowanych praktyków karate i jedną dla grupy początkującej. Tematyka treningowa była dość prosta, oparta na technikach kihon zawartych w wymaganiach na stopnie mistrzowskie, ale w ćwiczeniach z partnerem ważniejsze od aspektów technicznych okazało się panowanie nad emocjami. Te kilka godzin treningów uzmysłowiło wszystkim ćwiczącym jak ważna jest kontrola emocji i zaangażowanie w ćwiczenie. Właściwe koncentracja decydowała o powodzeniu w wykonaniu ćwiczenia lub jego braku. Tym samym po raz kolejny można było przekonać się o słuszności starej prawdy, że biegłość w sztuce walki jest oparte nie tylko na technikach, ale i na sprawnym umyśle.

Czytaj więcej: Sensei C.Ceruti w Tucholi. Międzynarodowe seminarium karate shotokan

Szkolenie instruktorskie SGI Poland; 2018

 

W dniach od 24 do 26 sierpnia w Tucholi odbyło się kolejne doroczne szkolenie instruktorskie SGI Poland. W stażu dział wzięli instruktorzy i przedstawiciele większości klubów zrzeszonych w organizacji oraz kandydaci na stopnie mistrzowskie. Celem spotkania było weryfikacja poziomu przygotowań do egzaminów na czarne pasy oraz podniesienie poziomu wyszkolenia instruktorów reprezentujących SGI Poland. Uczestnicy spędzili w dojo łącznie 14,5 godziny, które przeznaczone były zarówno na zajęcia teoretyczne jak i praktyczne. Odbyło się także robocze spotkanie instruktorów, podczas którego zostały podjęte decyzje kluczowe dla działalności organizacji w najbliższym sezonie.

Zajęcia techniczne prowadzili instruktorzy: Daria Lipka, Grzegorz Konieczka, Robert Reiter, Paweł Zieliński, Krzysztof Czekała i Krzysztof Kaczor. Dodatkowo uczestnicy wysłuchali prelekcji dotyczących pierwszej pomocy, motywacji w sporcie, rehabilitacji najczęstszych urazów w obrębie kończyny dolnej oraz przepisów związanych z RODO.

Czytaj więcej: Szkolenie instruktorskie SGI Poland 2018

Hiroshi Shirai w Karlsruhe

 
W Karlsruhe, w dniach 28-29 kwietnia, odbyło się szkolenie, które poprowadził mistrz Hiroshi Shirai /10 Dan/. W stażu uczestniczyła 4-osobowa grupa przedstawicieli  SGI Poland.
 
 

Była to doskonała okazja, aby pod okiem senseia studiować kata Heian Shodan, Nidan, Sandan oraz Sochin. Ćwiczyliśmy elementy bunkai kata uczniowskich oraz bunkai kata Sochin, któremu sensei poświęcił znaczną część treningów. Na początku każdej sesji treningowej sensei Shirai objaśniał zasady tradycyjnego karate, które analizowaliśmy podczas wykonywania kihon podstawowego. Oczywiście nie zabrakło elementów kumite. Sensei zaprezentował kilka kombinacji, które systematycznie rozwijał, zwracając szczególną uwagę na timing oraz elementy taktyki walki. Podczas takiego treningu bardzo trudno jest zachować zasady obowiązujące w kumite oraz utrzymać dostateczną moc technik. Sensei często przerywał ćwiczenia, widząc błędy wynikające z braku koncentracji, nieopanowania emocji oraz niewłaściwych reakcji na atak.

Wyjazd do Karlsruhe był takżę świetną okazją, aby zobaczyć wiele świetnych demonstracji w wykonaniu Alessandro Cardinale, Marc Stevens, Rosario Di Mauro oraz Mirko Saffiotti.

Sensei Marc Stevens w Człuchowie.

 
W dniach od 10 do 14 sierpnia w Człuchowie odbyło się IV Letnie Szkolenie Karate Shotokan. Na zaproszenie klubu z Człuchowa przyjechał Sensei Marc Stevens.W szkoleniu więźli udział przedstawiciele klubów z: Wałcza, Kuwejtu, Tuczna, Tucholi, Chojnic, Kalisk, Słupska, Lubaczowa, Ostrzeszowa, Małego Rudnika, Krzyża Wielkopolskiego oraz Człuchowa. Szkolenie odbyło się w Hali Gimnazjum w Człuchowie gdzie dokładnie 25 lat temu treningi podczas obozu letniego prowadził Sensei Hiroshi Shirai na zaproszenie ówczesnej Polskiej Federacji Karate Tradycyjnego. Ćwierć wieku później na tej samej hali zajęcia prowadzi jego wyśmienity uczeń Sensei Marc Stevens, a my mamy zaszczyt podążać drogą Maestro.

 

Czytaj więcej: ZAPROSZENIE: sensei Marc Stevens w Człuchowie

IV Ogólnopolski Turniej Karate Shotokan Młodzików SGI Poland w Krzyżu Wlkp.

Prekursorem krzyskiego karate od lat 90-tych jest Krzysztof Czekała. Instruktor sportu karate posiadający stopień mistrzowski 3 dan, który propaguje dyscyplinę karate na terenie Krzyża oraz powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego. Założyciel Międzyszkolnego Uczniowskiego Klubu Karate Tradycyjnego „FUDOKAN” w Krzyżu Wlkp., który to w minioną sobotę zorganizował IV Ogólnopolski Turniej Karate Shotokan S.G.I. Poland, a w którym startowało blisko 200 zawodników z takich miejscowości jak: Ostrów Wlkp., Słupsk, Chojnice, Czersk, Drawsko, Śliwice, Tuchola, Drezdenko, Ostrzeszów, Mały Rudnik, Człuchów, Pelplin, Wałcz, Tuczno, Lubasz i Krzyż Wlkp. Zawody te wspiera wielu sponsorów w tym powiat czarnkowsko-trzcianecki, urzędy gmin Krzyża oraz Drawska. Turniej ten jest jedną z największych imprez sportowych w powiecie.

Czytaj więcej: IV Ogólnopolski Turniej Karate Shotokan Młodzików SGI Poland w Krzyżu Wlkp

2018  Shotokan Goshindo Intitute Poland   globbers joomla templates