Szkolenie SCI w Pleplinie

W minioną sobotę i niedzielę w Pelplinie odbyło się kolejne z seminariów karate organizowanych przez S.C.I Poland, tym razem przy współudziale Klubu Wierzyca Pelplin. W sali gimnastycznej Zespołu Szkół nr 2 zgromadziło się blisko 40 adeptów karate, ze wszystkich klubów członkowskich S.C.I Poland. Już sama rozgrzewka przed pierwszym treningiem wskazywała, że to seminarium będzie z pewnością bardzo intensywne. Tematyka szkolenia koncentrowała się na dwóch podstawowych kwestiach – ćwiczeniach tenshin i tai sabaki oraz technikom podstawowym a raczej poprawnemu sposobowi ich wykonania. Na tę ostatnią kwestię szczególną uwagę zwracał sensei Robert Reiter, który zademonstrował i wdrożył prosty i wydaje się, że skuteczny system doskonalenia podstaw. Regularny trening tego typu powinien szybko przynieść rezultaty.

W sobotę wieczorem wszyscy uczestnicy mieli też możliwość wypróbowania różnych sposobów reakcji na atak przeciwnika, zwłaszcza wykorzystania tai-sabaki. Trening kumite prowadzony przez znakomitych specjalistów szybko unaocznił ćwiczącym jakie błędy popełniają i nad czym muszą jeszcze popracować. Jednak wspaniałe zaangażowanie trenujących szybko doprowadziło do tego, że sala zaczęła przypominać saunę i pod koniec zajęć nie było na podłodze miejsca, w którym stopy nie ślizgałyby się na warstwie wody. Pierwszy dzień treningów zakończyły egzaminy na brązowe pasy, po których S.C.I Poland wzbogaciła się o czterech posiadaczy stopni 3 kyu.

 

Niedzielne treningi odbywały się z podziałem na grupy. Czarne pasy rozpoczęły wcześnie rano od przypomnienia sposobu treningu podstaw i elementów tai-sabaki, później praktykowano kata Enpi i Jitte, zaś ostatni trening w tej grupie poświęcony był formie i bunkai Goshindo Tokon. Brązowe i niebieskie pasy z kolei zapoznały się z kata Jion i elementami bunkai. Mimo, że dla niektórych zwłaszcza młodszych stażem karateków było to pierwsze zetknięcie się z tym kata, wykonanie Jion przed czarnymi pasami wzbudziło duże uznanie u instruktorów. Przede wszystkim ćwiczący potrafili znaleźć najistotniejszą cechę tej formy i mimo widzianych gdzieniegdzie niedostatków technicznych zademonstrowali wspaniałe zaangażowanie. Na koniec niedzielnej sesji treningowej brązowe i niebieskie pasy praktykowały kumite, zwłaszcza różne rodzaje timingu oraz kontynuację ataku.

Seminarium w Pelplinie było również okazją do spotkania w gronie instruktorów i dyskusją – często burzliwą – nad najbliższymi i nieco bardziej odległymi planami na przyszłość S.C.I Poland.

 

Back to Top