VII Międzynarodowe Seminarium Shoto-Goshin Karate-Do

W dniach 16 i 17 maja 2014 roku ponownie mieliśmy przyjemność gościć w Polsce Dyrektora Technicznego SGI-Poland Hanshi Claudio Cerutiego. To już siódma wizyta sensei Claudio Cerutiego i jego asystentów Alessandro Ferrariego oraz Gianluca Tentiego w naszym kraju.

Do Tucholi przyjechało tym razem ponad 100 adeptów ze wszystkich klubów naszej organizacji oraz zaproszeni goście z zagranicy.

Zajęcia rozpoczęły się już w piątkowy wieczór. Głównym zagadnieniem omawianym podczas tego treningu był sposób oddychania oraz praca bioder podczas wykonywania wszystkich technik. Grupa słuchając wskazówek próbowała je zastosować w treningu Ten no Kata oraz podczas ćwiczeń z partnerem wybranych sekwencji Heian Shodan oraz Heian Nidan Bunkai.

W czasie sobotnich treningów sala tucholskiego OSiRu szczelnie wypełniła się ćwiczącymi karatekami, a niezmiernie przyjazna atmosfera pomiędzy włoskimi instruktorami a ćwiczącymi sprzyjała intensywnej pracy. Na początek, w grupach pięcioosobowych, ćwiczący musieli podołać dość wymagającym ćwiczeniom kopnięć. Zadaniem ćwiczącego będącego w środku grupy był dobór odpowiedniego dystansu oraz wybór najefektywniejszego kopnięcia adekwatnego do zaistniałej sytuacji. W dalszej części treningu ćwiczone były również elementy poruszania się w kumite oraz ich zastosowanie w praktyce. Ćwiczenia przeprowadzane były z dużą intensywnością, a prowadzący nie kryli zadowolenia z poziomu i zaangażowania całej grupy. W przerwie między treningami w siedzibie SGI Poland, instruktorzy mieli okazję podzielić się wrażeniami ze szkolenia. Po chwili dołączył do grupy instruktorów nasz przyjaciel Gianluca Tenti i dalsza część spotkania przebiegła nieco mniej formalnie.

Drugi z zaplanowanych na sobotę treningów poświęcony był zagadnieniom Goshindo. Sensei Claudio Ceruti zaprezentował kata Tokon wraz z Bunkai, które dla wielu ćwiczących okazało się być sporym wyzwaniem, szczególnie dla niższych stopni i nowych członków SGI-Poland. Pod koniec tego treningu kandydaci na stopień shodan mieli okazję zaprezentować stan zaawansowania swoich przygotowań do egzaminu. Nie obyło się bez licznych uwag ze strony włoskich instruktorów, jednakże ogólny poziom przygotowań Sensei Claudio Ceruti ocenił jako satysfakcjonujący. Widać, że praca w klubach idzie w dobrym kierunku.

Po zakończonych treningach sensei wyraził swoje zadowolenie z poziomu oraz stopnia zaangażowania ćwiczących. Po ostatnim „Arigato Gozaimashita” był jeszcze czas na wspólne fotografie oraz serdeczne pożegnanie z naszymi gośćmi. Po raz kolejny mieliśmy okazję odczuć, że przyjazd do Polski sprawie wiele radości oraz satysfakcji sensei Claudio i jego asystentom.

Kolejne szkolenie w Polsce z sensei Claudio Cerutim odbędzie się w Ostrowie Wielkopolskim w dniach od 19 do 21 września 2014 roku. Nie może Was tam zabraknąć!

Back to Top