Szkolenie Shoto Goshin Karate Do, Hamburg, 31.01.2015

W Hamburgu, w ostatnią sobotę stycznia odbyło się szkolenie Shoto Goshin Karate Do poprowadzone przez hanshi Claudio Cerutiego i kyoshi Massimo Abate. Organizatorem tych cyklicznych szkoleń jest Budo Club Goshin, którego szefem jest nasz dobry kolega Jörg Bendrien.

Sensei Ceruti i Abate znani są z bardzo wymagającego treningu, który jak podkreślają, nie polega na biernym odtwarzaniu ruchów czy kombinacji. Trening rozpoczął się od podstaw i polegał na akceleracji energii wynikającej z nacisku na podłogę oraz odpowiedniego sposobu oddychania i przeniesienia tegoż do różnych pozycji. Następnie sensei Claudio rozwinął temat dołączając przemieszczanie się w ośmiu kierunkach, korzystając z różnych sposobów poruszania i kombinacji technik ręcznych. Płynne wykonywanie tego typu ćwiczeń nie jest prostym zadaniem i przy tylu zmiennych sprawia sporo kłopotu oraz wymaga całkowitej koncentracji od ćwiczących.

 

Mieliśmy też okazję przećwiczyć jedną z form Tai dai, które rozwijają trening kombinacji z partnerem i uczą właściwego timingu. Natomiast sensei Abate swoją część treningu rozpoczął od kata Tekki Shodan, głównie skupiając się na naturalnym wykonywaniu ruchów kata bez unoszenia barków i innych niewłaściwych przyruchów. Oczywiste jest, że każdy trening kihon czy kata powinien rozpoczynać się od utrwalania prawidłowej postawy, która ma umożliwiać naturalne wykonywanie ruchów i zawierać w sobie elementy ułatwiające zadawanie skutecznych technik.

Następnie, w parach ćwiczono elementy z podstawowych kata Goshindo i znów okazało się, że wykonanie z pozoru prostych kombinacji zgodnie z oczekiwaniami senseia Abate nie jest jednak takie proste. Na szkoleniu sensei Claudio i sensei Abate przekazali ćwiczącym wiele drobnych, jednak bardzo ważnych wskazówek co do treningu podstaw, bez których niemożliwe jest trenowanie karate na wyższym poziomie. Na szkoleniu panowała bardzo miła atmosfera gdyż zdecydowana większość osób na sali często spotyka się na różnych szkoleniach prowadzonych przez maestro Shirai oraz jego uczniów.

W stażu uczestniczyli karatecy z Niemiec, Włoch oraz z Polski, a S.G.I. Poland reprezentowali :

  • Tomasz Krygowski 4dan - Tuchola
  • Robert Reiter 4dan - Wałcz
  • Artur Mańkowski 3dan Ostrów Wlkp.
  • Krzysztof Czekała 3dan - Krzyż Wlkp.
  • Jacek Przysada 1dan - Ostrów Wlkp.
  • Weronika Frączak 1dan - Ostrów Wlkp.
  • Wacław Mucha-Kruczyński 1dan - Ostrzeszów
  • Bogdan Matuszewski - 1kyu - Piła
  • Radosław Oleksak - 3kyu - Krzyż Wlkp.

Back to Top