Shirai Hiroshi Sensei

Sensei Hiroshi Shirai (10 dan) jest jednym z ostatnich żyjących wielkich mistrzów karate shotokan.

Można zaryzykować twierdzenie, że żyjąca legendą. Całe jego życie jest podporządkowane budo. Wydaje się, że nikt lepiej nie opowie o sobie niż on sam.

Poniżej znajduje się tłumaczenie wywiadu przeprowadzonego z Sensei Hiroshi Shirai przez Andy Campbell’a z magazynu „The Shotokan Way”. Oryginalny tekst znajduje się pod adresem http://www.theshotokanway.com/aninterviewwithhiroshishirai.html

Należy przyznać, że w świecie Karate Shotokan nie znajdzie się większej lub ważniejszej postaci niż Hioroshi Shirai. Przez ostatnie lata w The Shotokan World mieliśmy dość szczęścia by przeprowadzać wywiady z licznymi pionierami karate, większość z nich była osią rozwoju i rozprzestrzeniania karate w Japonii i na świecie. Hiroshi Shirai bez wątpienia należy do tej kategorii i jest jedną z osób odpowiedzialnych za międzynarodowy sukces karate.

Czekałem na ten wywiad, albo może lepiej „polowałem”, na ten wywiad przez około cztery lata. Kiedy napisałem prośbę o wywiad, Shirai Sensei był oczywiście zainteresowany, ale wiele okazji do spotkania zostało zaprzepaszczonych.

Kiedy Andy Campbell, który jest z nami w kontakcie poinformował nas, że sensei Shirai zamierza przyjechać do Szkocji by uczyć to była to doskonała okazja by przeprowadzić wywiad z legendarnym Sensei Shirai i moja, wcześniej zapełniona pytaniami lista, mogła zostać wykorzystana. Dziękuję Andy Campbellowi za organizację i przeprowadzenie wywiadu, Chrisowi Hawkerowi za użyczenie jego fantastycznych fotografii i Sensei Shirai za jego czas. S. Banfield 2009

Wywiad udzielony dla THE SHOTOKAN WAY

Back to Top