Seminarium z Hiroshi Shirai; Backnang - marzec 2013

16-17 marca w Backnangu odbyło się szkolenie karate shotokan, poprowadzone przez mistrzów Hiroshi Shirai 10dan i Carlo Fugazzę 8dan. Organizatorem szkolenia był Helmut Eisenmann 5dan, główny instruktor Klubu Karate Tradycyjnego SHINGIKAN-DOJO. Na szkolenie z naszej z S.C.I. Poland wybrała się pięcioosobowa grupa czarnych pasów.

Pierwsza sobotnia sesja treningowa rozpoczęła się od podstawowego kihonu ćwiczonego z partnerem, później Maestro Shirai przeszedł do gohon oraz ippon kumite, omawiając ich podstawę. Przećwiczyliśmy także formę Taikyoku wraz z bunkai w nowej dla nas odsłonie. W dalszej części treningu Maestro skupił się na kata Sochin oraz jego bunkai z pewnymi nowymi zmianami. Zaprezentował również jedną z nowych form treningowych nazwanych Tai dai kata, które są swojego rodzaju kombinacjami do kumite, ćwiczone są oczywiście z partnerem. Wchodzi ona w zakres 9 form goshin-shoto i 9 shotokan w których timing odgrywa decydujące znaczenie.

 

Drugą sesję treningową poprowadził sensei Carlo Fugazza, który skupił się na programie egzaminacyjnym na 2dan. Trening zawierał kilka pierwszych kombinacji kihonu, które później Sensei wdrożył do praktyki kumite. Było to ciekawe połączenie tych dwóch form treningowych i jak można było się przekonać zastosowanie kihonu w nieco zmienionej formie owocuje zmyślnymi kombinacjami do kumite. W ramach programu na nidan przećwiczyliśmy również kata Enpi, Jitte oraz początek Nijushiho.

Niedzielny trening Maestro Shirai rozpoczął od kata Heian Shodan, Nidan i Sandan, których bunkai ćwiczyliśmy również w zmienionej formie. Potem przeszedł już do wyższych kata prezentując bunkai do Sochin i Nijushisho, które Maestro modyfikował na gorąco. Trzeba było mieć oczy szeroko otwarte. Na zakończenie szkolenia zaprezentował dwie kombinacje, które były ćwiczone na pełnej szybkości i zakończyły szkolenie mocnym akcentem.

 

 

Back to Top