Turniej mikołajkowy Tuchola 4-5 grudnia 2010

W dniach 4-5 grudnia 2010r. Międzyszkolny Uczniowski Klub Karate „Shotokan” w Tucholi,

kierowany przez sensei Tomasza Krygowskiego, był gospodarzem Mikołajkowego Turnieju Karate Shotokan. Mimo trudnych warunków pogodowych, które zmusiły kilka drużyn do odwołania swojego przyjazdu, sobotnie eliminacje zgromadziły blisko 100 zawodniczek i zawodników, reprezentujących kluby karate należące do S.C.I-Poland: Czersk, Śliwice, Pelplin, Kaliska, Chojnice, Poznań, Bysław, Ostrzeszów, Lińsk i Tuchola. Zawodnicy rywalizowali w konkurencjach kata (form) i kumite (walk). Ponieważ turniej ten przeznaczony był dla najmłodszych adeptów karate, często startujących w zawodach po raz pierwszy w życiu, organizator zdecydował o podziale konkurencji nie tylko ze względu na wiek zawodników, ale także na stopień ich zaawansowania. Pozwoliło to wyrównać szanse wszystkich startujących a jednocześnie podniosło poziom rozgrywanych konkurencji, zwłaszcza tych, w których rywalizowali bardziej zaawansowani stażem młodzi karateka. Tradycyjnie już eliminacje odbywały się przy drzwiach zamkniętych i były również okazją do podniesienia kwalifikacji sędziowskich, zwłaszcza wśród najmłodszych stażem sędziów. Finały turnieju odbyły się w niedzielę i miały bardzo uroczystą oprawę.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się przedstawiciele władz lokalnych i samorządowych, sponsorzy i przyjaciele klubu, m.in.: 

Tadeusz Kowalski – Burmistrz Gminy Tuchola
Wiktor Metkowski – V-ce Starosta Tucholski
Sylwia Sobczak - Z-ca Naczelnika Wydziału Edukacji, Zdrowia, Kultury, Sportu i Promocji
Wojciech Kociński – radny powiatu
Janusz Zawadziński - dyr. Ośrodka Sportu i Rekreacji
Halina Janowska-Giłka – dyr. Zakładu Łuczniczka
Iwona i Paweł Budaj
Joanna i Maciej Grabowicz
Bogna i Marek Bolińscy
Halina i Marek Pankau 
Jacek Skórczewski
Dariusz Siciński

Zanim przystąpiono do rywalizacji sportowej list od Starosty Tucholskiego pani Doroty Gromowskiej odczytał Wicestarosta Powiatu Tucholskiego pan Wiktor Metkowski, z kolei Burmistrz Tucholi pan Tadeusz Kowalski dokonał oficjalnego otwarcia Turnieju. Niedzielne zawody sędziowali:

Adam Cichocki – 3 Dan – Pelplin
Robert Reiter – 3 Dan – Wałcz
Piotr Ossowski – 1 Dan – Kaliska
Grzegorz Kubiak – 1 Dan – Ostrzeszów
Agnieszka Kołodziejczyk – 1 Dan – Pelplin
Tomasz Szczepański – 1 Dan – Chojnice

pracą zespołu sędziowskiego kierowała sensei Katarzyna Süss (2 Dan) z Poznania.

Rywalizacja była bardzo zacięta, werdykty często zapadały stosunkiem głosów 3:2. Szczególne słowa uznania należą się najmłodszym, którzy dzielnie zwalczyli tremę przed swoim pierwszym publicznym występem. W nagrodę każdy z zawodników został obdarowany słodyczami, ufundowanymi przez panie Iwonę Budaj i Joannę Grabowicz, a finaliści otrzymali dyplomy i puchary ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Tucholi. Oprócz rywalizacji sportowej licznie zgromadzona publiczność miała okazję podziwiać umiejętności zaawansowanych studentów karate, na co dzień trenujących w klubach S.C.I.-Poland. Szczególne wrażenie wywarł pokaz samoobrony w wykonaniu Tomasza Krygowskiego, Tomasza Słomińskiego i Mariusza Stosika oraz kata drużynowego wraz z interpretacją w wykonaniu zespołu w składzie Tomasz Słomiński, Ewa Krygowska i Marcin Sękowski. Jednak prawdziwą niespodziankę organizatorzy przygotowali na koniec a była nią wizyta Świętego Mikołaja i Śnieżynki, która po starciu z dwoma zamaskowanymi osobnikami dzielnie obroniła dostojnego gościa i oczywiście prezenty, ufundowane przez Panią Halinę Janowską-Giłka – dyr. Zakładu Łuczniczka oraz Panią Teresę Chojnacką – właściciela firmy „Digitus”

Turniej Mikołajkowy zawsze jest szczególną imprezą sportową i to nie tylko dla najmłodszych a w zgodnej opinii widzów jak i organizatorów tegoroczny zakończył się sukcesem. Sprawny przebieg zawodów możliwy był dzięki wydatnej pomocy rodziców, sponsorów oraz przyjaciół Klubu Karate w Tucholi za co sensei Tomasz Krygowski składa wszystkim serdeczne podziękowania.

Back to Top